Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Fotografie z natáčení komedie Babovřesky

Již několik týdnů natáčí režisér Zdeněk Troška komedii Babovřesky. Ovšem ani režisér a ani herci neprožívají při natáčení jen legrační a zábavné scény, jak napovídají zveřejněné fotografie. Zatím posledním kouskem, který jinak klidného režiséra nadzdvihl ze židle bylo chování církve a faráře v obci Dříteň, kde natáčení právě probíhá. Jednou z komických scén nového snímku je sen o tzv. americké svatbě, která připomání scénu z oblíbené hudební komedie Sestra v akci. Štáb si najal místní kostal, který patří obci a farář sem dojíždí ze vzdálené obce Bílá Hůrka. Jedna místní drba (což je paradoxně i hlavním tématem filmu) běžela faráži žalovat, že se v kostele tleská a zpívá. Farář okamžitě pronesl o režisérovi nechvalná slova a trval na tom, aby obec něco s filmaři udělala a natáčení zbaránila. Starosta obce, který na vše dohlíží, uvedl, že se štáb chová velmi opatrně a ohleduplně a že chování církevního hodnostáře nechápe.

„Bože, Bože, copak se sluší muži svaté čistoty vypouštět z duchovních úst taková slova? To o něčem svědčí, o temnářství, zlu, zatvrzelosti a o tom, že církvi jde jen o peníze. Ale nám je to jedno. Ani já, ani moji kolegové si z toho nic neděláme. Kostel máme regulérně pronajatý od obce a nic špatného tam neděláme. Místní lidé, včetně farnic nám tam nosí koláče, buchty, chodí nás pozdravit, fotí se s námi. Všude nás lidé přijímají, jen s církví je problém,“ nechal se na téma urážek faráře slyšet Zdeněk Troška. „Ať jde církev svatá třeba k čertu! Poctivých a slušných kněží, těch normální, si vážím, a mám mezi nimi i pár známých.  Těch ostatních, o těch raději mluvit nechci. Ale je to všude, kde jsou lidi. Je to prostě vždycky o lidech.“ Zároveň režisér dodal, že nebyl odmítnut poprvé.

„Například v Pištíně, kde jsme natáčeli předtím na faře, ale pozor soukromé, která už není církve, jsem požádal, zda bychom si nemohli v kostelíku jen přehrát něco na varhanech a že bych tam s herečkami zkusil nacvičit Mariánskou píseň. Nic bysme tam netočili, šlo jen o přehrání skladby. Takovým způsobem jsem byl odmítnut jáhnem panem Fáberou, že jsem se nestačil divit. Zakázal komukoli půjčit nám klíče a zakázal filmaře pouštět jakkoli do kostela,“ uvedl další příklad Troška.

Nad danou situací nechápavě kroutí hlavou i sami herci. Jeden z nich, který nechtěl být jmenován prozradil médiím toto: „Jen se ukazuje, jaká církev je a pro koho tu je. Proboha, vždyť by mohli být rádi, že to Zdeněk proslaví, že tu vznikne hezká, česká komedie a lidi se budou smát. Ale církev má asi radši, když jsou lidi nešťastní, brečí a naříkají. Nechápu to sám jsem věřící, ale tohle mne přesvědčuje, že církev je pořád taková, jako byla před sto lety.“

„Kdybychom církvi nabídli peníze, určitě by problém nebyl. Ale protože z toho nic nemají a nemusíme se jich na nic ptát, jsou zapšklí, zlí a nepřející. Ať jdou do p…pryč…,“ dodal rozhořčený režisér.

Přitom není tajemstvím, že řada kostelů, včetně chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně posloužila řadě zahraničních filmařů, ovšem ti za natáčení zaplatili pěkně tučnou sumu peněz.

No čeští filmaři nemají situaci lehkou, snad se tak všichni zamějeme nejen nad fotkami, ale i nad celým filmem, který pro nás Zdeněk Troška natáčí.

Zdroj: Facebook, ParlamentniListy.cz

Související články:

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − 3 =

Starší příspěvky:
Nejde o Iron Patriota ale novou vizáž War Machine

Minulý týden jsme vás informovali o diskusi, která se rozhořela mezi fanoušky komiksového originálu Iron Mana, poté, co se na...

Zavřít