Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Vášeň mezi řádky

VasenMeziRadkyVB, 2013

Originální název: The Invisible Woman

Režie: Ralph Fiennes

Žánr: Drama, historický, romantický, životopisný

Stopáž: 111 min.

Premiéra v ČR: 10. 4. 2014

Hrají: Ralph Fiennes, Felicity Jones, Kristin Scott Thomas

Zápletka: Svůj největší příběh Charles Dickens nenapsal, ale prožil

Příběh utajené lásky jednoho z největších spisovatelů by s přehledem mohl být základem slavného románu, zůstal ale tajemstvím a v plné síle ho ukazuje až tento film. Charles Dickens, ženatý autor mnoha legendárních románů se na vrcholu své kariéry v polovině 19. století zamiloval do mladší dívky. V prudérní Anglii té doby něco veřejně zakázaného, svůj vášnivý vztah proto udržoval v utajení až do své smrti. Složitý příběh prožívala i jeho láska, mladá žena, které nezbývalo, než zůstat neviditelnou a ukrytou jen „mezi řádky“. Film Vášeň mezi řádky má úchvatnou výpravu a zcela poprávu získal nominaci na Oscara za kostýmy. V hlavní roli i jako režisér se představuje Ralph Fiennes, pro něhož se film stal doslova srdeční záležitostí.

Charlese Dickense si představujeme jako starosvětského Angličana, který napsal Vánoční koledu nebo Olivera Twista. Rozhodně ne jako někoho, kdo by mohl mít sexappeal. Film Vášeň mezi řádky nám však představuje skutečného Dickense. Charismatickým mužem plného energie, který, kromě toho, že měl manželku a deset dětí a psal své tlusté romány, zvládal být i novinářem, divadelníkem, společenským aktivistou, celebritou.

Vášně mezi řádky se ale ještě více soustředí na Nelly (Felicity Jones), inteligentní a krásnou mladou ženu, která si s Dickensem odvážně začne milostný románek, jehož důsledky si v tu chvíli ještě neumí představit. Neví, jaké to je, být milenkou ženatého muže s deseti dětmi. Ve viktoriánské Anglii je to zločin, který se trestá vyhoštěním na okraj společnosti. I když ji její milenec hmotně zajistí, nečeká ji žádná světlá budoucnost. Přestože jejich vztah byl plný lásky a vášně a přetrval až do jeho smrti, přestože se stala Dickensovou živou vodou a múzou, přesto se musela smířit s rolí „neviditelné“ ženy.  „Hlavní hrdinka a její tajná minulost mě dojímaly,“ říká slavný Ralph Fiennes, který hraje Dickense a film i režíroval. „Chtěl jsem vyprávět o tom, jak se Ellen Ternan stala milenkou Charlese Dickense. Je to o ženě, která tají svou minulost, jež ji poznamenala navždy a o níž není schopna mluvit se svými blízkými.“

Ralph Fiennes má za sebou temné role nacisty Amona Goetha v Schindlerově seznamu přes zabijáka ve filmu Červený drak až po boha podsvětí Háda v Souboji Titánů a samozřejmě lorda Voldemorta. Filmem Vášeň mezi řádky se však vrací k linii velkých milostných hrdinů, kterých je v jeho filmografii také celá řada, díky výpravným snímkům jako Na Větrné hůrce, Anglický pacient a Hranice lásky.

Zdroj: Bontonfilm

Související články:

Žádné komentáře

Trackbacks/Pingbacks

  1. Přehled premiér na duben | FilmFan.cz - [...] Vášeň mezi řádky [...]

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 + twelve =

Starší příspěvky:
Dlouhá cesta dolů

VB, 2014 Originální název: A Long Way Down Režie: Pascal Chaumeil Žánr: Drama, komedie Stopáž: 96 min. Premiéra v ČR:...

Zavřít