Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Vítězové Oscarů 2011

V neděli 27. 2. 2011 byly slavnostně předávány filmové ceny akademie Oscaři.  Slavnostním večerem 83. ročníku provázeli herci  James Franco a Anne Hathawayová. Zlaté sošky si pak v jednotlivých kategoriích odnesli tito vítězové:

Herec v hlavní roli:

  • Javier Bardem (Biutiful)
  • Jeff Bridges (True Grit/Opravdová kuráž)
  • Jesse Eisenberg (The Social Network)
  • Colin Firth (The King’s Speech/Králova řeč) – vítěz
  • James Franco (127 Hours/127 hodin)

Herec ve vedlejší roli:

  • Christian Bale (The Fighter/Fighter) – vítěz
  • John Hawkes (Winter’s Bone)
  • Jeremy Renner (The Town/Město)
  • Mark Ruffalo (The Kids Are All Right/Děcka jsou v pohodě)
  • Geoffrey Rush (The King’s Speech/Králova řeč)

Herečka v hlavní roli:

  • Annette Bening (The Kids Are All Right/Děcka jsou v pohodě)
  • Nicole Kidman (Rabbit Hole)
  • Jennifer Lawrence (Winter’s Bone)
  • Natalie Portman (Black Swan/Černá labuť) – vítěz
  • Michelle Williams (Blue Valentine)

Herečka ve vedlejší roli:

  • Amy Adams (The Fighter/Fighter)
  • Helena Bonham Carter (The King’s Speech/Králova řeč)
  • Melissa Leo (The Fighter/Fighter) – vítěz
  • Hailee Steinfeld (True Grit/Opravdová kuráž)
  • Jacki Weaver (Animal Kingdom/Království zvěrstev)

Animovaný film:

  • Jak vycvičit draka/How to Train Your Dragon (režie: Chris Sanders, Dean DeBlois)
  • Iluzionista/The Illusionist (režie: Sylvain Chomet)
  • Toy Story 3 (režie: Lee Unkrich) – vítěz

Výprava a dekorace:

  • Robert Stromberg, Karen O’Hara (Alice in Wonderland/Alenka v Říši divů) – vítěz
  • Stuart Craig, Stephenie McMillan (Harry Potter and the Deathy Hallows 1/Harry Potter a relikvie smrti 1)
  • Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat (Inception/Počátek)
  • Eve Stewart, Judy Farr(The King´s Speech/Králova řeč)
  • Jess Gonchor, Nancy Haigh (True Grit/Opravdová kuráž)

Kamera:

  • Matthew Libatique (Black Swan/Černá labuť)
  • Wally Pfister (Inception/Počátek) – vítěz
  • Danny Cohen (The King´s Speech/Králova řeč)
  • Jeff Cronenweth (The Social Network)
  • Roger Deakins (True Grit/Opravdová kuráž)

Kostýmy:

  • Colleen Atwood (Alice in Wonderland/Alenka v Říši divů) – vítěz
  • Antonella Cannarozzi (I Am Love)
  • Jenny Beavan (The King´s Speech/Králova řeč)
  • Sandy Powell (The Tempest/Bouře)
  • Mary Zophres (True Grit/Opravdová kuráž)

Režie:

  • Darren Aronofsky (Black Swan/Černá labuť)
  • David O. Russell (The Fighter/Fighter)
  • Tom Hooper (The King´s Speech/Králova řeč) – vítěz
  • David Fincher (The Social Netowork)
  • Joel Coen a Ethan Coen (True Grit/Opravdová kuráž)

Dokumentární celovečerní film:

  • Exit through the Gift Shop (režie: Banksy a Jaimie D’Cruz)
  • Gasland (režie :Josh Fox a Trish Adlesic)
  • Inside Job (režie: Charles Ferguson and Audrey Marrs) – vítěz
  • Restrepo (režie: Tim Hetherington and Sebastian Junger)
  • Waste Land (režie: Lucy Walker and Angus Aynsley)

Dokumentární krátký film:

  • Killing in the Name
  • Poster Girl
  • Strangers No More (režie: Karen Goodman and Kirk Simon) – vítěz
  • Sun Come Up (režie: Jennifer Redfearn and Tim Metzger)
  • The Warriors of Qiugang (režie: Ruby Yang and Thomas Lennon)

Střih:

  • Andrew Weisblum (Black Swan/Černá labuť)
  • Pamela Martin (The Fighter/Fighter)
  • Tariq Anwar (The King´s Speech/Králova řeč)
  • Jon Harris (127 Hours/127 hodin)
  • Angus Wall and Kirk Baxter (The Social Network) – vítěz

Zahraniční film:

  • Biutiful
  • Dogtooth
  • In a Better World – vítěz
  • Incendies
  • Outside the Law (Hors-la-loi)

Masky:

  • Adrien Morot (Barney’s Version)
  • Edouard F. Henriques, Gregory Funk a Yolanda Toussieng (The Way Back)
  • Rick Baker and Dave Elsey (The Wolfman) – vítěz

Nejlepší původní hudba:

  • John Powell (How to Train Your Dragon/Jak vycvičit draka)
  • Hans Zimmer (Inception/Počátek)
  • Alexandre Desplat (The King’s Speech/Králova řeč)
  • A.R. Rahman (127 Hours/127 hodin)
  • Trent Reznor a Atticus Ross (The Social Network) – vítěz

Nejlepší původní píseň:

  • Coming Home – hudba a text Tom Douglas, Troy Verges a Hillary Lindsey (Country Strong)
  • I See the Light –  hudba Alan Menken, text Glenn Slater (Tangled/Na vlásku)
  • If I Rise – hudba A.R. Rahman, text Dido a Rollo Armstrong (127 Hours/127 hodin)
  • We Belong Together – hudba a text Randy Newman (Toy Story 3) – vítěz

Nejlepší film:

  • Black Swan/Černá labuť
  • The Fighter/Fighter
  • Inception/Počátek
  • The Kids Are All Right/Děcka jsou v pohodě
  • The King’s Speech/Králova řeč – vítěz
  • 127 Hours/127 hodin
  • The Social Network
  • Toy Story 3
  • True Grit/Opravdová kuráž
  • Winter’s Bone

Krátký animovaný film:

  • Day & Night (režie: Teddy Newton)
  • The Gruffalo (režie: Jakob Schuh a Max Lang)
  • Let’s Pollute (režie:  Geefwee Boedoe)
  • The Lost Thing (režie: Shaun Tan a Andrew Ruhemann) – vítěz
  • Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary) (režie: Bastien Dubois)

Krátký hraný film:

  • The Confession (režie: Tanel Toom)
  • The Crush (režie: Michael Creagh)
  • God of Love (režie: Luke Matheny) – vítěz
  • Na Wewe (režie: Ivan Goldschmidt)
  • Wish 143 (režie: Ian Barnes a Samantha Waite)

Zvukový střih:

  • Richard King (Inception/Počátek) – vítěz
  • Tom Myers a Michael Silvers (Toy Story 3)
  • Gwendolyn Yates Whittle a Addison Teague (Tron: Legacy)
  • Skip Lievsay a Craig Berkey (True Grit/Opravdová kuráž)
  • Mark P. Stoeckinger (Unstoppable)

Zvuk:

  • Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo a Ed Novick (Inception/Počátek) – vítěz
  • Paul Hamblin, Martin Jensen a John Midgley (The King’s Speech/Králova řeč)
  • Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan a William Sarokin (Salt)
  • Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick a Mark Weingarten (The Social Network)
  • Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff a Peter F. Kurland (True Grit/Opravdová kuráž)

Vizuální efekty:

  • Alice in Wonderland/Alenka v Říši divů
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1/Harry Potter a relikvie smrti – část 1.
  • Hereafter/Život po životě
  • Inception/Počátek – vítěz
  • Iron Man 2

Nejlepší scénář – adaptace:

  • Danny Boyle a Simon Beaufoy (127 Hours/127 hodin)
  • Aaron Sorkin (The Social Network) – vítěz
  • Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton a Lee Unkrich (Toy Story 3)
  • Joel Coen & Ethan Coen (True Grit/Opravdová kuráž)
  • Debra Granik a Anne Rosellini (Winter´s Bone)h

Nejlepší původní scénář:

  • Mike Leigh (Another Year/Další rok)
  • Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington (The Fighter/Fighter)
  • Christopher Nolan (Inception/Počátek)
  • Lisa Cholodenko a Stuart Blumberg (The Kids Are All Right/Děcka jsou v pohodě)
  • David Seidler (The King´s Speech/Králova řeč) – vítěz

Zdroj: Oscar.org

Související články:

1 komentář

  1. Nechápu jak mohli tyto sr***y vyhrát!Dívala jsem se na tyto filmy a nechápu co na nich kritici vidí že je nominují na oskary.Z toho vyplívá že oskaři v dnešní době buď jsou podplacení nebo nemají žádnou úroveň.

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 3 =

Starší příspěvky:
Půjde Ewan proti obrům?

Režisér Bryan Singer chystá snímek Jack the Giant Killer. Scénář napsal Christopher McQuarrie a vychází ze známé pohádky Jack a...

Zavřít