Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Únos

UnosDánsko, 2012

Originální název: Kapringen

Režie: Tobias Lindholm

Žánr: Drama

Stopáž: 99 min.

Premiéra v ČR: 11. 7. 2013

Hrají: Pilou Asbæk, Søren Malling, Dar Salim

Zápletka: „Velká osobnost současné dánské kinematografie přináší opět strhující psychologický thriller s realisticky vykreslenou atmosférou s neuvěřitelnou prací s neherci.”

Únos je v pořadí druhým celovečerním hraným filmem dánského scenáristy Tobiase Lindholma, kde obsazuje i režisérskou stoličku. V dánské kinematografii však není nováčkem. Jako talentovaný scenárista spolupracoval s režisérem Thomasem Vinterbergem na filmech Submarino (2010) a Hon (2012), a při tvorbě skvělého snímku z vězeňského prostředí R (2011) se dělil o svou debutující režisérskou stoličku se zkušeným dokumentaristou Michaelem Noerem.

Tentokrát Lindholm jako jeden z nejzajímavějších mladých dánských režisérů přináší realisticky vyobrazený příběh mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách Somálců a stávají se jen předmětem nelítostného vyjednávání pirátů s vládou, sídlící v Kodani. Podobně jako jeho debut R (2011), i tento snímek se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí. Film byl v roce 2012 nominován na cenu Grand Prix na MFF v Tokiu za nejlepší režii.

Zdroj: Film Europe

Související články:

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × two =

Starší příspěvky:
The Boxtrolls – trailer

Krabicoví trolové jsou příšerky žijící pod kouzelnými ulicemi města Cheesebridge, jež v noci vylézají a kradou měšťanům, to co mají...

Zavřít