Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Sacro GRA

Sacro GRAItálie/Francie, 2013

Originální název: Sacro GRA

Režie: Gianfranco Rosi

Žánr: Dokumentární

Stopáž: 93 min.

Premiéra v ČR: 5. 5. 2014

Zápletka: „Dálnice Grande Raccordo Anulare tepe svým životem.”

Sacro GRA je historicky prvním dokumentárním filmem, který zvítězil v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Italský režisér Gianfranco Rosi na této prestižní filmové přehlídce představil své filmy i v minulosti, např. El Sicario, Room 164 (2010) a Below Sea Level (2008). Sacro GRA je jeho čtvrtým celovečerním dokumentárním filmem.

Gianfranco Rosi, jenž si za předlohu svého filmu zvolil knihu autora Italo Calvina „Invisible Cities“ (Neviditelná města), se rozhodl v Sacro GRA představit Řím nevšedním způsobem – skrze dálnici. Přináší autentické příběhy a osudy obyčejných lidí žijících na okraji největší dopravní tepny Itálie, Grande Raccordo Anular (GRA), která je kruhovou dálnicí Říma s délkou zhruba 70 kilometrů.

Co má společného aristokrat z Piedmontu, který žije v malém studiu se svou dcerou, botanický expert, který hledá prostředek proti larvám, které zabíjejí palmové stromy, princ, který nabízí svůj kýčovitý zámeček jako zátiší k fotorománům, pracovník v ambulanci a rybář, který žije na řece Tiber a chytá úhořů? Rosiho kamera zachycuje život vedle dálnici nezaujatě, bez jakýchkoliv zásahů nebo plánovaných vlivů na diváka. Nabízí širokou různorodost domácností, profesí, osobností, sociálních vrstev a přirozený rytmus každodenního života. Režisér se vyhýbá hlubší analýze, aby tak objevil neviditelné světy, poetiku, krutost a rozpory současné Itálie a světa. Tuto pestrou mozaiku života na předměstí Říma natáčel nepřetržitě více než dva roky.

Zdroj: Film Europe

Související články:

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − seven =

Starší příspěvky:
Hurá do pravěku!

USA/Jižní Korea, 2012 Originální název: Dino Time Režie: John Kafka, Yoon-suk Choi Žánr: Animovaný, dobrodružný, komedie Stopáž: 82 min. Premiéra v...

Zavřít