Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Princezna

PrinceznaFinsko, 2010

Originální název: Prinsessa

Režie: Arto Halonen

Žánr: Drama, životopisný

Stopáž: 100 min.

Premiéra v ČR: 27. 6. 2013

Hrají: Katja Kukkola, Samuli Edelmann, Krista Kosonen, Peter Franzén

Zápletka: Halonenův snímek Princezna, natočený podle skutečné události, vypráví dojemný příběh Anny Lappalainenové, kabaretní tanečnice a masérky, která věřila, že je z urozeného rodu, že je „princezna“. 50 let ale strávila jako pacientka psychiatrické kliniky Kellokoski, kde vyprávěla svůj neobyčejný příběh ženy, které se matka v dětství zřekla. Jejím jediným domovem byl ústav a psychiatrická klinika, kde lidem okolo sebe díky své roztomilé osobnosti neustále rozdávala naději a radost. To všechno Anna jen předstírá? Je opravdu duševně nemocná? Anebo je to všechno úplně jinak?

Herečka Katja Kukkola, která přesvědčivě ztvárnila Annu Lappalainovou, získala v roce 2011 národní filmovou cenu Jussi Award a režisér filmu si odnesl v tom stejném roce z hlavní soutěžní sekce na Viareggio EuropaCinema cenu Special Award. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Montrealu byl snímek nominován na cenu Zlatý Zenith.

Zdroj: Film Europe

Související články:

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + five =

Starší příspěvky:
Zemřel herec James Gandolfini

Naprosto nečekaně opustil tento svět herec James Gandolfini ve věku pouhých 51 let. Všichni ho jistě znají jako mafiánského bosse...

Zavřít