Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Diana

DianaVB/Francie/Švédsko/Belgie/Mozambik, 2013

Originální název: Diana

Režie: Oliver Hirschbiegel

Žánr: Drama, životopisný

Stopáž: 108 min.

Premiéra v ČR: 19. 9. 2013

Hrají: Naomi Watts, Naveen Andrews, Douglas Hodge, Geraldine James, Charles Edwards, Juliet Stevenson

Zápletka: JEJÍ SKUTEČNÝ ŽIVOT. JEJÍ OPRAVDOVÁ LÁSKA. JEJÍ PRAVDIVÝ PŘÍBĚH.

Lady Dianu, princeznu z Walesu, zná téměř každý. Jen málokdo však zná skutečnou Dianu Spencerovou, jen málokdo v ní vidí obyčejnou ženu. Film Diana není klasickým životopisem, zaměřuje se na poslední dva roky jejího života, kdy opustila královskou rodinu a tísnivý život v Buckinghamském paláci. Na roky naplněné novou chutí žít, neúnavnou charitativní prací a milostným vztahem, v jaký už ani nedoufala. Jméno její lásky bude pro mnohé překvapením. Stejně jako vynalézavé triky a převlečení, které musela princezna Diana používat ke schůzkám se svým partnerem mimo dosah štvavých fotografů a ochranky.

V hlavních rolích se představí Naomi Watts nominovaná na Oscara za filmy 21 Gramů a Nic nás nerozdělí a Naveen Andrews známý z multioscarového Anglického pacienta a seriálu Ztraceni.

Princezna Diana byla jednou z nejsledovanějších a zároveň nejpopulárnějších osobností své doby. Díky vřelému vystupování a neúnavné osobní práci pro charitu získala označení „princezna lidských srdcí“, její pohřeb po náhlé a tragické smrti sledovaly dvě a půl miliardy lidí po celém světě.

Jádrem filmu je ale život, soustředí se na Dianu jako takovou, na radost a energii, kterou získala v posledních dvou letech a na to, kým se v těchto letech stala. V příběhu, který ukazuje známou princeznu také jako ženu mimo všudypřítomné kamery, je pak ještě jeden další. Silný milostný a dlouho utajený příběh mezi Dianou a kardiochirurgem Hasnatem Khanem.

„Když Diana potká Khana, pochopí, jak je důležité lásku nejen dávat, v čemž je ona výjimečná, ale také ji přijímat,“ vysvětluje režisér filmu Oliver Hirschbiegel. Režisér, který natočil film Pád třetí říše (nominovaný na Oscara), a po snímku o ikoně zla teď zachytil na plátně ikonu dobra.

Film líčí Dianin život s maximální věrností. Tvůrci vycházeli z archivních materiálů, z dopisů, které psala, konzultací s odborníky a z rozhovorů s osobami, které se s ní setkaly a které jí byly velmi blízké. Práce na filmu připomínala mnohdy spíše kriminální vyšetřování a stojí za ním hodně novinářského úsilí.  Scenárista filmu Stephen Jeffreys se s Dianou dokonce osobně setkal „Z rozhovoru s ní jsem si uvědomil, že obraz hloupé nány, který o ní vytvořila média, je chybný. Byla pohotová, důvtipná a inteligentní. Tenhle rozhovor mi sloužil jako inspirace při psaní filmu. Vracel jsem se k jejímu hlasu pokaždé, když jsem přemýšlel, co by mohla říkat.“

Stejně důležitá jako fakta byla i proměna skvělé britské herečky s nominací na Oscara Naomi Watts do skutečné princezny Diany. Šest týdnů cvičila herečka jenom Dianin hlas, další týdny pak intenzívně studovala všechny záběry a stěžejní televizní rozhovory, aby zachytila pohyby obličeje, gesta a řeč těla. Zásadní pro vystihnutí Diany byly podle herečky oči. „Na jejích očích bylo něco zvláštního. Uměly se měnit z velmi plachých a zranitelných očí na oči plné síly s takřka konfrontačním pohledem,“ líčí Naomi Watts.

Zdroj: Bontonfilm

Související články:

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 + 16 =

Starší příspěvky:
Oggy a škodíci

Francie, 2013 Originální název: Oggy et les cafards Režie: Olivier Jean - Marie Žánr: Animovaný, komedie, rodinný Stopáž: 80 min....

Zavřít