Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Ticho na moři

Ticho na moriFrancie/Německo, 2011

Originální název: La mer à l’aube

Režie: Volker Schlöndorff

Žánr: Drama, historický, válečný

Stopáž: 90 min.

Premiéra v ČR: 24. 10. 2013

Hrají: Léo-Paul Salmain, Marc Barbé, Ulrich Matthes, Jean-Marc Roulot, Philippe Résimont

Zápletka: „Krutost války v tom nejdrsnějším slova smyslu.”

Film známého německého režiséra Volkera Schlöndorff a, který se mezinárodně proslavil kontroverzní filmovou adaptací Grasseho románu Plechový bubínek (1979), vznikl na základě skutečných událostí podle spisů Pierra-Louisa Basseho, Ernsta Jüngera a Heinricha Bölla.

Nacházíme se v roce 1941 ve francouzském internačním táboře, jehož chovanci jsou většinou političtí vězni a zločinci. Když bojovníci odporu – členové komunistické strany – zavraždí německého důstojníka, Hitler nařídí, aby bylo 150 francouzských vězňů popraveno. Jedním z mužů, který má být popraven, je 17letý Guy Môquet, jehož následná smrt se stala symbolem francouzské revolty proti německé okupaci. Jeho dopis na rozloučenou se každoročně čte ve francouzských školách. Snímek rekonstruuje jednotlivé události těsně před atentátem důstojníka až po popravu vězňů. Režisér Volker Schlöndorff zobrazuje tragické události nejen ze strany odsouzených a neúprosně, bez obhajoby poukazuje na slepou poslušnost německých vojáků a jejich nadřízených.

Jedinečný film Volkera Schlöndorffa byl oceněn na mnoha zahraničních filmových festivalech. V roce 2012 získal Speciální cenu studentské poroty a Cenu Teleplay na Televizním filmovém festivalu v německém městě Baden-Baden a představitel 17letého Guye získal za svůj výjimečný herecký výkon cenu Golden FIPA na Mezinárodním festivalu audiovizuálních programů ve francouzském Biarritzi.

Zdroj: Film Europe

Související články:

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − three =

Starší příspěvky:
Epizoda ze života sběrače železa

Bosna a Hercegovina/Franice/Slovinsko, 2012 Originální název: Epizoda u zivotu beraca zeljeza Režie: Danis Tanović Žánr: Drama Stopáž: 74 min. Premiéra...

Zavřít