Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Free Range – Balada o přijetí světa

Free RangeEstonsko, 2013

Originální název: Free Range/Ballaad maailma heakskiitmisest

Režie: Veiko Õunpuu

Žánr: Drama

Stopáž: 97 min.

Premiéra v ČR: 6. 10. 2014

Hrají: Lauri Lagle, Jaanika Arum, Laura Peterson, Peeter Volkonski

Zápletka: Jaké je žít s vědomím, že budoucnost je mizerná?

Estonský filmový režisér Veiko Õunpuu se českému a slovenskému publiku představil již se svým středometrážním debutem Prázdný v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v roce 2006. Snímek putoval ještě na řadu světových festivalů a získal četná ocenění. Zároveň tak předznamenal Õunpuuovu úspěšnou režisérskou kariéru, která je lemována uznáním filmových kritiků, stejně jako nadšenými ohlasy diváků. Díky jeho celovečernímu debutu Podzimní tance má filmový tvůrce na svém kontě ocenění Benátské horizonty z MFF Benátky 2007 či cenu v kategorii Nejlepší režisér z MFF Bratislava, kde v tom samém roce byl jeho snímek nominován také na Cenu Grand Prix. Následujícím snímkem Pokušení sv. Toníka si v roce 2010 pak doplnil svou sbírku o cenu Zvláštního uznání v soutěžní sekci Na východ od Západu na MFF Karlovy Vary.

Filmem Free Range pokračuje režisér ve své typické tvorbě vyznačující se vysokou filmovou kvalitou, cynickým tónem, skvělým retro soundtrackem a nadčasovým tématem hledání svobody a volnosti. Příběh o mladém muži, filmovém kritikovi s různými kariérními možnostmi a rýsujícím se šťastným manželstvím je pozoruhodným pohledem do světa dnešní kultury a filmu. Nepřítomně působící, věčně podmračený, zdrogovaný a opilý Fred si žije ve svém vlastním světě, který je na hony vzdálen od toho běžného, který se mu příčí a protiví. Když je kvůli nepříznivé recenzi propuštěn z práce a přítelkyně mu oznámí, že čeká dítě, mladý rebel čelí těžkému rozhodnutí – přijmout či nepřijmout nečekanou zodpovědnost a jak vůbec naložit se svým životem.

Zdroj: Film Europe

Související články:

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + fifteen =

Starší příspěvky:
Příběh dětí a filmu

VB, 2013 Originální název: A Story of Children and Film Režie: Mark Cousins Žánr: Dokumentární Stopáž: 101 min. Premiéra v ČR:...

Zavřít