Pages Navigation Menu

Filmové novinky

S Molièrem na kole

s molierem na koleFrancie, 2013

Originální název: Alceste á bicyclette

Režie: Philippe Le Guay

Žánr: Komedie

Stopáž: 104 min.

Premiéra v ČR: 16. 1. 2014

Hrají: Fabrice Luchini, Lambert Wilson, Maya Sansa

Zápletka: „Alcestově nelidské dokonalosti může konkurovat jedině lidskost a shovívavost jeho přítele Filinta.”

Režisér Philippe Le Guay s hercem a scénáristou Fabrice Luchinim nám díky do detailů propracovanému scénáři a vizuálně podmanivému zachycení malebného pobřeží Atlantiku i cesty na kole nabízejí vynikající film pro skutečného fajnšmekra.

Gauthier Valence (Lambert Wilson) je úspěšný herec. Je hlavní hvězdou v diváky oblíbeném televizním seriálu, který mu přináší dostatek peněz i slávy. Do cesty se mu však připlete ambiciózní divadelní projekt a jeho herecký sen ztvárnit postavu Molièrova Mizantropa. Gauthier automaticky vidí v hlavní roli Alcesta sám sebe a vedlejší postavu hry, Filinta, chce získat pro svého přítele, Serge Tanneura (Fabrice Luchini). Ten však před několika lety odešel z města a žije v zapadlém koutě Francie na březích Atlantiku. Na cestě za získáním své vysněné role a přesvědčením svého přítele (a možná soupeře), aby se vrátil do města, Gauthier najde odpovědi na ještě neznámé otázky. Serge totiž věří, že oba jsou vhodnými adepty na ztvárnění obou postav, ale zároveň si uvědomuje, kolik času a námahy tomu bude muset obětovat. Najde Serge společnou řeč s člověkem, který má úplně jiný přístup k životu?

Emoce a pocity obou postav jsou ve filmu vyjádřeny prostřednictvím citovaných replik ze známé Molierovy hry, což z Le Guayova snímku dělá výjimečný metafilm, spojující divadlo a film, a prolínající příběh postav se samotnou divadelní hrou.

Zdroj: Film Europe

Související články:

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one + thirteen =

Starší příspěvky:
Návrat Agniezsky H

Polsko/ČR, 2012 Originální název: Návrat Angniezsky H. Režie: Krystyna Krauze, Jacek Petrycki Žánr: Dokument Stopáž: 77 min. Premiéra v ČR: 16....

Zavřít