Pages Navigation Menu

Filmové novinky

Leviatan

LeviatanRusko, 2014

Originální název: Leviathan

Režie: Andrej Zvjagincev

Žánr: Drama

Stopáž: 141 min.

Premiéra v ČR: 13. 11. 2014

Hrají: Alexey Serebryakov, Elena Lyadova, Vladimir Vdovitchenkov, Roman Madyanov, Anna Ukolova, Alexey Rozin, Sergey Pokhodaev

Zápletka: Boj za lidská práva nikdy nekončí

Kolia žije v malém městě blízko Barentsova moře na severu Ruska. Hned vedle domu, kde žije se svou mladou ženou Lilyou a synem z prvního manželství, má vlastní autoopravnu. Avšak starosta blízkého města, Vadim Shelevyat, ho chce o dům, pozemek i práci připravit. Kolia se nenechá koupit, je neústupný a odmítá se vzdát. Nejen majetku a vlastní půdy, ale i veškeré té krásy, která ho již od dětství obklopuje. Vadim se stává stále více agresivním.

Leviatan se v Bibli objevuje jako mořská příšera, která vzbuzuje strach. V satanismu tento tvor zastupuje třetí ze čtyř prvků pekla – jednotnost pořádku a chaosu, hmoty a antihmoty, jin a jang. Thomas Hobbes ve své knize Leviathan přirovnává příšeru ke státnímu uspořádání, ve kterém má absolutistická moc zabezpečit občanům mír a ochranu.

Mezinárodně oceňovaný ruský režisér Andrej Zvjagincev přináší ve svém filmovém díle inspirovaném Hobbesovou knihou působivý pohled na marný boj jednotlivce proti autoritám za svá práva a vlastnictví. Realisticky vyprávěný příběh ve spojení s kouzlem severské krajiny a majestátní, podmanivou hudbou činí z filmu Leviatan intenzivní filmový zážitek. Jeho kvality ocenila porota na MFF v Cannes, která mu v roce 2014 udělila cenu pro Nejlepší scénář, ale také diváci a filmoví kritici na MFF Karlovy Vary 2014, kde film zaznamenal výjimečné ohlasy.

Zdroj: Film Europe

Související články:

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 13 =

Starší příspěvky:
Magické stříbro – hledání kouzelného rohu

Norsko, 2011 Originální název: Blåfjell 2 - Jakten på det magiske horn Režie: Arne Lindtner Næss Žánr: Rodinný, dobrodružný, fantasy Stopáž:...

Zavřít